Skip to content

72 Isabella AveNewark, NJ 07106

Built 1910

Last Sale Price
$49,500
Last Sale Date
Sep 16, 1980

Property Information

Block4034
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class43
Description2.5SF1UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,879
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,800
11%
Improvement Value:$144,300
89%
Total Assessment$162,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,165+2.0%
2024$6,043-0.2%
2023$6,053-1.7%
2022$6,160+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$49,500

To:

Sq Ft2,879DeedBook 4693, Page 771

Property Built

Built

Year Built: 1910