Skip to content

34-36 Isabella Ave

Newark, NJ 07106

Built 1920

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 4, 2022

Property Information

Block4034
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,823
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,800
10%
Improvement Value:$171,300
90%
Total Assessment$190,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,230+2.0%
2024$7,087-0.2%
2023$7,098-1.7%
2022$7,224+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft2,823DeedBook 20180, Page 24574Recorded3/20/2018

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

Sq Ft2,823DeedBook 12538, Page 3403Recorded2/18/2015

Property Sale

SaleMulti
$156,000
DeedBook 6061, Page 475

Property Sale

SaleMulti
$33,000
DeedBook 4448, Page 435

Property Built

Built

Year Built: 1920