Skip to content

15-17 Columbia Ave

Newark, NJ 07106

Built 1887

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 13, 2023

Property Information

Block4034
Lot84
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,868
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,400
13%
Improvement Value:$129,900
87%
Total Assessment$149,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,678+2.0%
2024$5,566-0.2%
2023$5,575-1.7%
2022$5,673+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$88,760
DeedBook 12259, Page 5453

Property Built

Built

Year Built: 1887