Skip to content

62 Carolina Ave

Newark, NJ 07106

Built 1952

Last Sale Price
$26,000
Last Sale Date
Sep 10, 1975

Property Information

Block4041.01
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,386
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,300
14%
Improvement Value:$96,700
86%
Total Assessment$113,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,297+2.0%
2024$4,213-0.2%
2023$4,219-1.7%
2022$4,294+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$26,000

To:

Sq Ft1,386DeedBook 4515, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1952