Skip to content

13-15 Melrose AveNewark, NJ 07106

Built 1952

Last Sale Price
$26,500
Last Sale Date
May 29, 1981

Property Information

Block4041.01
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,368
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,300
15%
Improvement Value:$101,000
85%
Total Assessment$118,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,499+2.0%
2024$4,410+5.8%
2023$4,167-1.8%
2022$4,245+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$26,500

To:

Sq Ft1,368DeedBook 4717, Page 661

Property Built

Built

Year Built: 1952