Skip to content

39-41 Carolina Ave

Newark, NJ 07106

Built 1928

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Feb 22, 2008

Property Information

Block4042
Lot55
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,500
16%
Improvement Value:$91,100
84%
Total Assessment$108,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,130+2.0%
2024$4,049-0.2%
2023$4,055-1.7%
2022$4,127+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft1,260DeedBook 12119, Page 8435

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5601, Page 577

Property Built

Built

Year Built: 1928