Skip to content

110-112 West End Ave

Newark, NJ 07106

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 31, 2012

Property Information

Block4042
Lot65
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class43
Description2.5SF1UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,578
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,800
12%
Improvement Value:$130,800
88%
Total Assessment$148,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,651+2.0%
2024$5,540-0.2%
2023$5,549-1.7%
2022$5,647+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$32,500
DeedBook 4468, Page 709

Property Built

Built

Year Built: 1923