Skip to content

226 West End Ave

Newark, NJ 07106

Built 1932

Last Sale Price
$86,500
Last Sale Date
Dec 5, 2000

Property Information

Block4043.01
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,746
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
15%
Improvement Value:$120,600
85%
Total Assessment$141,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,396+2.0%
2024$5,290-0.2%
2023$5,299-1.7%
2022$5,392+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$86,500

To:

Sq Ft3,746DeedBook 5741, Page 321

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook 4496, Page 1074

Property Built

Built

Year Built: 1932