Skip to content

133 Carolina Ave

Newark, NJ 07106

Built 1932

Last Sale Price
$93,000
Last Sale Date
Apr 21, 2009

Property Information

Block4043.01
Lot65
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,990
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,500
16%
Improvement Value:$93,900
84%
Total Assessment$111,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,237+2.0%
2024$4,153-0.2%
2023$4,160-1.7%
2022$4,233+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$93,000

To:

Sq Ft3,990DeedBook 12263, Page 7189

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 6211, Page 410

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 4811, Page 945

Property Built

Built

Year Built: 1932