Skip to content

270 West End AveNewark, NJ 07106

Built 1952

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Oct 22, 2012

Property Information

Block4043.02
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description1SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,350
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,800
19%
Improvement Value:$93,800
81%
Total Assessment$115,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,396+2.0%
2024$4,310-0.2%
2023$4,317-1.7%
2022$4,393+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,350DeedBook 12404, Page 7375

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5407, Page 597

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5056, Page 807

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 5003, Page 483

Property Built

Built

Year Built: 1952