Skip to content

34-36 Colleen St

Newark, NJ 07106

Built 1957

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Dec 15, 1995

Property Information

Block4079.01
Lot58
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class16
Description1.5SB2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,414
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,100
17%
Improvement Value:$111,400
83%
Total Assessment$134,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,115+2.0%
2024$5,014-0.2%
2023$5,022-1.7%
2022$5,111+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000

To:

Sq Ft1,414DeedBook 5399, Page 522

Property Built

Built

Year Built: 1957