Skip to content

9-13 Valley St

Newark, NJ 07106

Built 1960

Last Sale Price
$237,100
Last Sale Date
Jul 31, 2007

Property Information

Block4050
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,800
19%
Improvement Value:$99,700
81%
Total Assessment$123,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,697+2.0%
2024$4,604-0.2%
2023$4,611-1.7%
2022$4,693+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$237,100

To:

Sq Ft1,360DeedBook 12077, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1960