Skip to content

238 Sunset Ave

Newark, NJ 07106

Built 1920

Last Sale Price
$148,000
Last Sale Date
Oct 10, 2004

Property Information

Block4050
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
18%
Improvement Value:$94,100
82%
Total Assessment$115,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,389+2.0%
2024$4,302-0.2%
2023$4,309-1.7%
2022$4,385+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$148,000

To:

Sq Ft1,344DeedBook 6119, Page 322

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 5149, Page 605

Property Sale

Sale
$30,500
DeedBook 4591, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1920