Skip to content

10-12 Spencer St

Newark, NJ 07106

Built 1952

Last Sale Price
$15,000
Last Sale Date
Jun 16, 1994

Property Information

Block4051.01
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,324
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,000
16%
Improvement Value:$94,400
84%
Total Assessment$112,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,275+2.0%
2024$4,190-0.2%
2023$4,197-1.7%
2022$4,271+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$15,000

To:

Sq Ft1,324DeedBook 5327, Page 228

Property Sale

Sale
$71,910
DeedBook 5009, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1952