Skip to content

82-84 Pine Grove Terr

Newark, NJ 07106

Built 1927

Last Sale Price
$58,010
Last Sale Date
Jan 16, 2002

Property Information

Block4052
Lot110
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,316
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,800
14%
Improvement Value:$96,200
86%
Total Assessment$112,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,259+2.0%
2024$4,175-0.2%
2023$4,182-1.7%
2022$4,256+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$58,010

To:

Sq Ft1,316DeedBook 5864, Page 319

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5121, Page 104

Property Sale

Sale
$48,500
DeedBook 4896, Page 895

Property Built

Built

Year Built: 1927