Skip to content

60-64 Pine Grove Terr

Newark, NJ 07106

Built 1989

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Feb 24, 1987

Property Information

Block4052
Lot120
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,088
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,700
7%
Improvement Value:$219,800
93%
Total Assessment$236,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,994+2.0%
2024$8,817-0.2%
2023$8,831-1.7%
2022$8,987+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$75,000

To:

Sq Ft3,088DeedBook 4964, Page 882