Skip to content

129 West End Ave

Newark, NJ 07106

Built 1922

Last Sale Price
$148,000
Last Sale Date
Apr 30, 1997

Property Information

Block4052
Lot64
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,289
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,800
13%
Improvement Value:$114,100
87%
Total Assessment$131,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,016+2.0%
2024$4,917-0.2%
2023$4,925-1.7%
2022$5,012+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$148,000

To:

Sq Ft2,289DeedBook 5476, Page 643

Property Sale

Sale
$26,500
DeedBook 4477, Page 796

Property Built

Built

Year Built: 1922