Skip to content

42-44 Alexander St

Newark, NJ 07106

Built 1907

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Feb 27, 2017

Property Information

Block4057
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,624
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,600
19%
Improvement Value:$102,600
81%
Total Assessment$126,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,799+2.0%
2024$4,705-0.2%
2023$4,712-1.7%
2022$4,796+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$65,000

To:

Sq Ft2,500DeedBook 20170, Page 22239

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 4577, Page 890

Property Built

Built

Year Built: 1907