Skip to content

159 Alexander St

Newark, NJ 07106

Last Sale Date
Oct 25, 2014

Property Information

Block4059
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class---
Description1SW
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,300
71%
Improvement Value:$6,600
29%
Total Assessment$22,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$871+2.0%
2024$854-0.2%
2023$855-1.7%
2022$870+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0