Skip to content

128-130 Sunset Ave

Newark, NJ 07106

Church/Charitable

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jul 14, 2020

Property Information

Block4059
Lot61
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,400
10%
Improvement Value:$173,000
90%
Total Assessment$192,400

Tax History

YearProperty taxesChange
1998$1,805+5.7%
1997$1,707+1.5%
1995$1,682+1.5%
1994$1,657+5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

DeedBook 20200, Page 69946

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 5391, Page 517

Property Sale

SaleMulti
$48,000
DeedBook 5112, Page 253