Skip to content

123-125 Sunset Ave

Newark, NJ 07106

Built 1927

Last Sale Price
$22,000
Last Sale Date
Sep 5, 1984

Property Information

Block4061.01
Lot84
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class43
Description2SF4UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,760
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,600
9%
Improvement Value:$196,800
91%
Total Assessment$215,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,192+2.0%
2024$8,030-0.2%
2023$8,043-1.7%
2022$8,185+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$22,000

To:

Sq Ft4,760DeedBook 4843, Page 792

Property Built

Built

Year Built: 1927