Skip to content

94-96 Tremont Ave

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$25,001
Last Sale Date
Mar 26, 1998

Property Information

Block4214
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class45
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,764
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,400
6%
Improvement Value:$219,400
94%
Total Assessment$233,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,891+2.0%
2024$8,716+44.0%
2023$6,053-1.7%
2022$6,160+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$25,001

To:

Sq Ft4,764DeedBook 5536, Page 207

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 5149, Page 397

Property Sale

SaleMulti
$37,050
DeedBook 4973, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1925