Skip to content

70 Stuyvesant AveNewark, NJ 07106

Built 2007

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Sep 24, 2022

Property Information

Block4066
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,298
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,600
7%
Improvement Value:$209,000
93%
Total Assessment$223,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,504+2.0%
2024$8,336-0.2%
2023$8,349-1.7%
2022$8,497+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000

To:

Sq Ft4,298DeedBook 20220, Page 88212

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft2,558DeedBook 12521, Page 9396Recorded10/28/2014

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 12322, Page 3175

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 6148, Page 730

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 4703, Page 116