Skip to content

116 Stuyvesant Ave

Newark, NJ 07106

Built 2023
Other Exempt

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Sep 28, 2023

Property Information

Block4067
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,890
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,300
3%
Improvement Value:$553,800
97%
Total Assessment$570,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$608-0.2%
2023$609-61.1%
2014$1,567+3.7%
2013$1,511+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

To:

Sq Ft3,890DeedBook 20230, Page 64476

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$19,860
DeedBook 20220, Page 46467Recorded5/10/2022

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 6079, Page 246

Property Sale

Sale
$47,500
DeedBook 5122, Page 837

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 4924, Page 820