Skip to content

118-122 Stuyvesant Ave

Newark, NJ 07106

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 25, 2008

Property Information

Block4067
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class43
Description2SF5UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,308
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,800
7%
Improvement Value:$225,100
93%
Total Assessment$241,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,199+2.0%
2024$9,018-0.2%
2023$9,033-1.7%
2022$9,192+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$315,000
DeedBook 6193, Page 151

Property Sale

SaleMulti
$66,000
DeedBook 4824, Page 710

Property Built

Built

Year Built: 1920