Skip to content

63-65 Lindsley Ave

Newark, NJ 07106

Built 1922

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Feb 28, 1979

Property Information

Block4072
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,187
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,800
10%
Improvement Value:$160,600
90%
Total Assessment$178,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,785+2.0%
2024$6,651-0.2%
2023$6,661-1.7%
2022$6,779+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000

To:

Sq Ft3,187DeedBook 4635, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1922