Skip to content

172-174 Stuyvesant Ave

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 31, 2023

Property Information

Block4073
Lot11.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,872
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,100
11%
Improvement Value:$151,000
89%
Total Assessment$169,100

Built

Year Built: 1925