Skip to content

121 Brookdale Ave

Newark, NJ 07106

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 31, 2020

Property Information

Block4064
Lot60
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,025
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,300
7%
Improvement Value:$227,700
93%
Total Assessment$245,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,317+2.0%
2024$9,134-0.2%
2023$9,148-1.7%
2022$9,310+42.2%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft3,025DeedBook 20181, Page 8259Recorded12/17/2018

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft3,025DeedBook 20181, Page 465Recorded11/20/2018

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 12207, Page 7275

Property Sale

Sale
$294,000
DeedBook 6191, Page 943

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 6018, Page 873

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5463, Page 600

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 5056, Page 788

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 5024, Page 777

Property Built

Built

Year Built: 1923