Skip to content

5-7 Scofield StNewark, NJ 07106

Built 1940

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jul 31, 2007

Property Information

Block4078
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,970
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,800
19%
Improvement Value:$87,200
81%
Total Assessment$108,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,107+2.0%
2024$4,026-0.2%
2023$4,033-1.7%
2022$4,104+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft1,970DeedBook 12079, Page 7396

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 5145, Page 111

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 4960, Page 574

Property Built

Built

Year Built: 1940