Skip to content

270-272 Stuyvesant Ave

Newark, NJ 07106

Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 10, 2024

Property Information

Block4078
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage348
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,000
36%
Improvement Value:$320,000
64%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,776+2.0%
2024$19,386-0.2%
2023$19,417-1.7%
2022$19,760+11.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$635,000

From:

To:

DeedBook 20181, Page 1017Recorded11/21/2018

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

DeedBook 12508, Page 9751Recorded8/8/2014

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 4914, Page 681