Skip to content

14 Underwood St

Newark, NJ 07106

Built 1922

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Apr 23, 2002

Property Information

Block4078
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,327
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,200
15%
Improvement Value:$116,800
85%
Total Assessment$137,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,210+2.0%
2024$5,107-0.2%
2023$5,116-1.7%
2022$5,206+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft2,327DeedBook 5878, Page 444

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5291, Page 553

Property Built

Built

Year Built: 1922