Skip to content

990-992 18th AveNewark, NJ 07106

Apartment

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Oct 27, 2016

Property Information

Block4075
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class---
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$320,000
58%
Improvement Value:$227,300
42%
Total Assessment$547,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,814+2.0%
2024$20,403-0.2%
2023$20,436-1.7%
2022$20,797+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$635,000

To:

DeedBook 20161, Page 9215

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

DeedBook 20161, Page 4011Recorded12/5/2016

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

DeedBook 12528, Page 4811Recorded12/9/2014

Property Sale

Sale
$725,000
DeedBook 12003, Page 1649

Property Sale

Sale
$536,000
DeedBook 6067, Page 63

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 5633, Page 619

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5443, Page 579

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4855, Page 607