Skip to content

32 Scofield St

Newark, NJ 07106

Built 1927

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Apr 7, 2017

Property Information

Block4079
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,422
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,700
17%
Improvement Value:$91,300
83%
Total Assessment$110,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,183+2.0%
2024$4,101-0.2%
2023$4,107-1.7%
2022$4,180-7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

To:

Sq Ft1,422DeedBook 20170, Page 34268

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 4951, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1927