Skip to content

26 Scofield St

Newark, NJ 07106

Built 1927

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 23, 2025

Property Information

Block4079
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,430
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,200
17%
Improvement Value:$94,400
83%
Total Assessment$113,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,320+2.0%
2024$4,235-0.2%
2023$4,242-1.7%
2022$4,317+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft1,430DeedBook 20160, Page 19901

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 6377, Page 232

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 5678, Page 160

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 5193, Page 891

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4875, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1927