Skip to content

348 Chapman St

Newark, NJ 07106

Built 1952

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
May 10, 2005

Property Information

Block4086.01
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,352
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,600
19%
Improvement Value:$108,200
81%
Total Assessment$133,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,088+2.0%
2024$4,988-0.2%
2023$4,996-1.7%
2022$5,084+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft2,352DeedBook 6189, Page 223

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4818, Page 499

Property Built

Built

Year Built: 1952