Skip to content

367 Chapman St

Newark, NJ 07106

Built 1927

Last Sale Price
$54,000
Last Sale Date
Aug 19, 1985

Property Information

Block4088
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,577
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,300
19%
Improvement Value:$103,100
81%
Total Assessment$127,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,845+2.0%
2024$4,749-0.2%
2023$4,757-1.7%
2022$4,841+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$54,000

To:

Sq Ft1,577DeedBook 4889, Page 774

Property Built

Built

Year Built: 1927