Skip to content

307 Stuyvesant AveNewark, NJ 07106

Built 1927

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Apr 19, 2021

Property Information

Block4096
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,783
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,600
12%
Improvement Value:$115,300
88%
Total Assessment$130,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,978-43.3%
2024$8,779+165.7%
2023$3,305-1.9%
2022$3,368+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,783DeedBook 20210, Page 58004

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

Sq Ft1,334DeedBook 20200, Page 70048Recorded7/29/2020

Property Built

Built

Year Built: 1927