Skip to content

16-22 Bayard Pl

Newark, NJ 07106

Built 1920

Last Sale Price
$122,000
Last Sale Date
May 31, 2005

Property Information

Block4096
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description1SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,192
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,400
24%
Improvement Value:$89,000
76%
Total Assessment$117,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,465+2.0%
2024$4,377-0.2%
2023$4,384-1.7%
2022$4,461+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$122,000

To:

Sq Ft1,192DeedBook 6199, Page 768

Property Built

Built

Year Built: 1920