Skip to content

24-26 Cleveland Ave

Newark, NJ 07106

Built 1937

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Apr 24, 1995

Property Information

Block4097
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,548
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,200
20%
Improvement Value:$116,800
80%
Total Assessment$146,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,552+2.0%
2024$5,443-0.2%
2023$5,452-1.7%
2022$5,548+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000

To:

Sq Ft2,548DeedBook 5363, Page 654

Property Built

Built

Year Built: 1937