Skip to content

728-730 Sandford Ave

Newark, NJ 07106

Built 1958

Last Sale Price
$232,000
Last Sale Date
Nov 19, 2020

Property Information

Block4097
Lot69
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class43
Description2SF2AG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,582
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,200
11%
Improvement Value:$133,700
89%
Total Assessment$150,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,739+2.0%
2024$5,626-0.2%
2023$5,635-1.7%
2022$5,734+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$232,000

To:

Sq Ft3,582DeedBook 20210, Page 3918

Property Sale

Sale
$59,966
DeedBook 5530, Page 371

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4718, Page 837

Property Built

Built

Year Built: 1958