Skip to content

83-85 Scofield St

Newark, NJ 07106

Built 1927

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jun 25, 2021

Property Information

Block4099
Lot75
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class17
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,848
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,900
15%
Improvement Value:$139,500
85%
Total Assessment$164,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,252+2.0%
2024$6,129+19.2%
2023$5,142-1.7%
2022$5,233+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft1,848DeedBook 20210, Page 94089

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 20160, Page 41229

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 12369, Page 2154

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 5723, Page 373

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 5354, Page 856

Property Built

Built

Year Built: 1927