Skip to content

58 James St

Newark, NJ 07102

Built 1922

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Nov 5, 2010

Property Information

Block40
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class16
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,465
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,600
13%
Improvement Value:$256,700
87%
Total Assessment$295,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,230+2.0%
2024$11,009-0.2%
2023$11,027-1.7%
2022$11,221+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft3,465DeedBook 12285, Page 1152

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4996, Page 737

Property Built

Built

Year Built: 1922