Skip to content

66-68 Commonwealth AveNewark, NJ 07106

Built 1927

Last Sale Price
$38,000
Last Sale Date
Aug 14, 1981

Property Information

Block4102
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,524
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,600
18%
Improvement Value:$105,500
82%
Total Assessment$129,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,910+2.0%
2024$4,813-0.2%
2023$4,821-1.7%
2022$4,906+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$38,000

To:

Sq Ft1,524DeedBook 4726, Page 535

Property Built

Built

Year Built: 1927