Skip to content

646-648 Sandford Ave

Newark, NJ 07106

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 21, 2009

Property Information

Block4102
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,227
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,200
14%
Improvement Value:$124,000
86%
Total Assessment$144,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,484+2.0%
2024$5,376-0.2%
2023$5,384-1.7%
2022$5,480+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 5211, Page 478

Property Built

Built

Year Built: 1930