Skip to content

630 Sandford Ave

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Oct 16, 2024

Property Information

Block4103
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,920
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,900
12%
Improvement Value:$116,700
88%
Total Assessment$132,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,043+2.0%
2024$4,943-0.2%
2023$4,951-1.7%
2022$5,039+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft2,920DeedBook 20240, Page 65607

Property Sale

Sale
$177,000

From:

To:

Sq Ft1,744DeedBook 12570, Page 8574Recorded8/27/2015

Property Sale

Sale
$36,000

From:

To:

Sq Ft1,744DeedBook 12521, Page 652Recorded10/22/2014

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 5291, Page 416

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 4974, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1925