Skip to content

124-126 Oakland Terr

Newark, NJ 07106

Built 1917

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Mar 10, 2023

Property Information

Block4125
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,940
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,700
12%
Improvement Value:$157,100
88%
Total Assessment$178,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,800+2.0%
2024$6,666-0.2%
2023$6,676-1.7%
2022$6,794+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft2,940DeedBook 20230, Page 19140

Property Sale

Sale
$112,200
DeedBook 12109, Page 3405

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 6139, Page 659

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 6111, Page 773

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 5064, Page 807

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook 4832, Page 491

Property Built

Built

Year Built: 1917