Skip to content

54-56 Mead St

Newark, NJ 07106

Built 1912

Last Sale Price
$34,000
Last Sale Date
Feb 21, 1976

Property Information

Block4107
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,722
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,400
14%
Improvement Value:$120,700
86%
Total Assessment$140,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,328+2.0%
2024$5,223-0.2%
2023$5,231-1.7%
2022$5,324+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$34,000

To:

Sq Ft2,722DeedBook 4530, Page 590

Property Built

Built

Year Built: 1912