Skip to content

62 Mead St

Newark, NJ 07106

Built 1928

Last Sale Price
$148,000
Last Sale Date
Jul 9, 2004

Property Information

Block4107
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,446
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,900
15%
Improvement Value:$99,600
85%
Total Assessment$116,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,431+2.0%
2024$4,343-0.2%
2023$4,350-1.7%
2022$4,427+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$148,000

To:

Sq Ft1,446DeedBook 6087, Page 574

Property Sale

Sale
$57,852
DeedBook 4953, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1928