Skip to content

76-78 Mead St

Newark, NJ 07106

Built 1929

Last Sale Price
$99,500
Last Sale Date
Sep 25, 1996

Property Information

Block4107
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,898
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,500
12%
Improvement Value:$123,900
88%
Total Assessment$141,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,377+2.0%
2024$5,271-0.2%
2023$5,280-1.7%
2022$5,373+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$99,500

To:

Sq Ft2,898DeedBook 5441, Page 3

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 4797, Page 908

Property Built

Built

Year Built: 1929