Skip to content

129-131 Stuyvesant Ave

Newark, NJ 07106

Built 1928

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Aug 27, 2019

Property Information

Block4107
Lot76
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,788
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,100
7%
Improvement Value:$243,900
93%
Total Assessment$261,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,926+2.0%
2024$9,730-0.2%
2023$9,746-1.7%
2022$9,918+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft8,344DeedBook 20190, Page 81907

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft4,788DeedBook 12464, Page 7248Recorded10/23/2013

Property Sale

SaleMulti
$450,000
DeedBook 12108, Page 895

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 4999, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1928